volně šiřitelné zdravotní účinky
grapefruit - obsahuje vysoké množství vitaminu C, B1 a K, samotný plod je napěchován blahodárně působícími přírodními flavonoidy., zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a jeho častá konzumace snižuje riziko rakoviny plic a žaludku.
ibišek súdánský-výborný zdroj vitamínu C. Stejně tak tato rostlina napomáhá snižovat cholesterol, prospívá cévám, má antibakteriální účinek. Užívá se k dezinfekcím močových cest i trávící soustavy. V případě horečnatých stavů, dokáže snížit teplotu.
malina -jsou zejména pro obsah antioxidantů cenné při horečnatých a zánětlivých onemocněních (zánět průdušek, revma), zlepšují zdravotní stav kuřáků a alkoholiků
borůvka lesní - využívá se při léčbě nachlazení, při chřipce, při angíně a při dalších infekčních onemocněních. Podporuje tvorbu/regeneraci sliznic. Účinná je i při průjmech a dalších střevních potížích, má pozitivní účinky na celé zažívací ústrojí. Účinná je i při léčbě cukrovky (snižuje hladinu cukru v krvi). Působí protizánětlivě, výborná je i při infekcích močového ústrojí. Pozitivně působí i na zrak. Má také uklidňující účinek, pomáhá při bolestivé menstruaci.
yzop lékařský -Obsahuje silice, třísloviny, glykosidy a hořčiny. Má diuretické účinky, mírní trávící obtíže, je vysoce účinný proti zánětům a proti nadýmání. Užívá se jako kloktadlo při suchém kašli, zahlenění a zánětech dýchacích cest; v dýchacích cestách působí dezinfekčně až antibioticky. Podobný účinek se projevuje i při léčbě močových cest.
zázvor - má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pomáhá při žaludečních, cestovních a těhotenských nevolnostech. Léčí rýmu a chřipku. Snižuje cholesterol, stimuluje krevní oběh a podporuje redukci váhy.
hřebíček je sušený kalich s poupětem hřebíčkovce kořenného - má výrazné desinfekční a místně znecitlivující účinky. Bývá využíván v zubním lékařství. Lze jej využít jako účinnou příměs kloktadel. Hřebíčková silice tlumí citlivost i bolestivost zubního nervu. Může být obsažen v protirevmatických mastech. Podáván inhalační formou desinfikuje dýchací cesty a léčí průduškové záněty. Podle učení ájurvédy podáván v prášku ovlivňuje povzbudivě činnost srdečního svalu. Je opravdu hodně účinný na potlačení bolesti zubního zánětu.
reveň kadeřavá (rebarbora) - významný obsah vitamínu B3, B5 a B9 (kyselina listová), z minerálních látek hlavně vápník, draslík, mangan, železo, fosfor a hořčík.
jahoda zahradní - Vitamínu C obsahují 2x více než citróny, dále v nich najdeme vitamínB1, B2, B5, B6, E, provitamín A, kyselinu listovou, zinek, vápník,
fosfor, měd, draslík, hodně železa a manganu - to jsou všechno látky, které z jahod dělají úžasný sezónní léčivý prostředek. Pomáhají vyčistit tělo i klouby při dně a revmatismu, čistí krev a zlepšují její kvalitu, posilují nervy, srdce, cévy, ledviny i trávení.
Pro vysoký obsah zeleza a dalších ucinnych látek se doporučují při chudokrevnosti-anémii, kožních vyrážkách, akné a ekzémech, cévních problémech včetně hemoroidů a arteriosklerózy. Pro silné antioxidační účinky a schopnost zvýšit obnovu buněk jsou jahody považovány i za prevenci proti rakovině a předčasnému stárnutí.
ženšen pětilistý - neboli Jiaogulan se používá k regulaci krevního tlaku, který napomáhá udržet v rovnováze přirozeného stavu. Podporuje imunitní systém a to v přirozené obrany schopnosti naše organismu. Je vhodný pro diabetiky, udržuje totiž hladinu cukru v krvi. Také lidé s vyšším cholesterolem by měly zpozornět. Jiaogulan má vliv na regulaci tuku v krvi. Užíváním Jiaogulanu prospějeme i našemu srdci. Ženšen pětilistý má kladný vliv na náš kardiovaskulární systém. Podporuje správné fungování cév, krevního oběhu i normálního tlaku. Pokud trpíte na kyselé žaludeční šťávy Jiaogulan Vám jen prospěje, podpoří pH rovnováhu v žaludku. Známé jsou účinky na játra. Podporuje čištění jater a tím udržuje Vaše játra v dobré kondici.
červená řepa - Kromě betakarotenu obsahuje vitamíny B1, B2, B9, vitamín E, minerály draslík, vápník, železo, které přispívá k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu. Dále hořčík, křemík, měď, jód, selen, mangan a další látky.
lapacho - dávný nápoj inků. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní antibiotikum, lapacho je doporučováno i v případech nachlazení, rýmy, ale také při závažnějších onemocnění jako např. zánětu průdušek (bronchitida), dutin či nemoci dýchacích cest. Někdy jsou tomuto bylinnému čaji připisovány účinky při potlačování rakovinného bujení.
máta peprná - má chladící a uklidňující účinky na tělo i mysl. Zásluhu na tom má vysoký obsah mentolu. Tato bylina obsahuje dobré množství manganu, mědi a vitamínu C. Kromě toho má máta antioxidační, protikřečové, antibakteriální, antifungální, antivirální i proti nadýmavé vlastnosti.
levandule lékařská - je báječným pomocníkem při nechutenství, podrážděném žaludku, při virových a zánětlivých infekcích. Pomáhá při snižování krevního tlaku nebo dokáže ulevit od svědivých štípanců a kousanců od hmyzu. Zevně se využívá třeba i při revmatických potížích nebo pro zlepšení prokrvení. Můžete ji vyzkoušet, pokud vás trápí problémy se spánkem a jeho poruchy, trpíte stavy nervozity a neklidu, když chcete zmírnit svalové napětí nebo podpořit přirozenou regeneraci organismu, urychlit hojení ran a zabránit tvorbě jizev nebo když vás bolí hlava.
brusnice brusinka - obsahuje vitamíny A, E, C a některé tělu prospěšné prvky, jako je vápník, železo a draslík. Bohatá je však hlavně na hořčík. Mimo to mají v sobě plody a listy brusinky látky, které údajně zabraňují usazování bakterií na sliznicích. Působí močopudně, pomáhá při zánětech močového měchýře.
Chmel otáčivý - Hlávky samičích květů (chmelové šištice) nebo extrakt z nich se používají v pivovarnictví při výrobě piva, obsahují totiž hořčiny (lupulin), které mu dodávají chuť a aroma. V lidovém léčitelství se také využívá jako sedativum a také povzbuzuje chuť k jídlu. Sbírají se mladé výhonky, které zatím neprorostly na světlo a obsahují hodně vitamínů skupiny B i minerálních látek. Čaj z chmelových žlázek pomáhá proti nespavosti, působí močopudně a užívá se při křečích svalů.
Pepř černý - výrazně povzbuzuje produkci žaludečních šťáv a trávicích enzymů, zvyšuje prokrvení a celkově prohřívá, dodává chuť k jídlu, zastavuje průjem, pomáhá při nadýmání. Zevně ho můžeme používat jako masážní prostředek na bolavé klouby a svaly.
Granátové jablko - Granátová jablka obsahují cca 77 % vody, vápník, fosfor, železo, hořčík, velké množství sodíku, draslíku, cukrů, organické kyseliny (zejména kyselinu citrónovou), z vitamínů jsou významně zastoupeny vitamín B (B1, B2 a B3) a C, v menší míře pak i vitamín A ve formě provitamínu (karotenoidů); obsahují také 6 esenciálních a 9 neesenciálních aminokyselin. Obsahem hořčíku, draslíku a sodíku je šťáva granátovníku vhodná pro sportovce, těžce pracující a osoby s horečkou a pracující v horku, kteří potem a vyšším příjmem tekutin ztrácejí minerály.
Jitrocel kopinatý - Pro své pozitivní účinky se jitrocel využívá převážně k výrobě čajových směsí, které mají působit protizánětlivě a na trávení. Současně se z jitrocele vaří odvary při problémech s dýchacími cestami. Je to díky jeho schopnosti odhlenit dutiny.[5] Pro své léčebné účinky je znám již od Antiky, kdy byl využíván jako látka působící proti kašli,[6] na opary, při kožních infekcích a jako protijed na vzteklinu.[4] V lidovém léčitelství se využívá jako látka usnadňující potíže způsobené astmatem, záněty průdušek a další onemocnění dýchacích cest.[6]Mezi lidmi je rozšířena praxe, kdy se čerstvá šťáva z listů používá na menší rány,[9] ekzémy, spáleniny a zanícené rány. V současnosti se tato praxe nedoporučuje, jelikož hrozí, že se do rány zanese druhotná infekce.[6] Čaj je využíván kuřáky jako podpůrný prostředek při odvykací kúře.[16]
Rakytník řešetlákový - Jeden plod rakytníku obsahuje denní doporučenou dávku vitaminu C, dále pak vitamíny A, D, B, E, F nebo K. Rakytník řešetlákový je bohatý na organické kyseliny, minerály (železo apod.) a další důležité látky. Rakytník řešetlákový má řadu pozitivních účinků, díky kterým se z něj vyrábí i mnoho zajímavých produktů. Rakytník řešetlákový posiluje obranyschopnost organismu. Užívá se proto jako prevence proti chřipkám a dalším infekčním onemocněním. Mohou ho užívat děti, dospělí i senioři. Rakytník řešetlákový pozitivně ovlivňuje činnost jater, plic a trávící funkci. Dále pomáhá proti nejrůznějším kožním problémům, jako je akné, popáleniny nebo omrzliny. Z dalších účinků je známo například, že rakytník řešetlákový čistí organismus a může se tedy užívat i při detoxikacích. Rakytník reguluje krevní oběh a ovlivňuje krvetvorbu. Je účinný na revmatismus a jeho užívání zvyšuje odolnost vůči stresu.
Moringa olejodárná - obsahuje 46 různých antioxidantů, které pomáhají redukovat volné radikály v těle a eliminují jejich negativní důsledky. Tím pádem posilují náš imunitnísystém a navíc zpomalují známky stárnutí, vyhlazují pleť a pročistí naše tělo.¨ Moringa olejodárná působí proti stresu, zlepšuje náladu, osvěžuje mysl a podporuje správnou funkci mozku. Reguluje hladinu cukru v krvi, cholesterol a předchází mnoha kardiovaskulárním chorobám. Dále zlepšuje trávení, podporuje metabolismus svalů a udržuje rovnováhu bílkovin v těle. Má také protizánětlivé účinky.
Černý bez (květ) - Květy obsahují silice, slizy, třísloviny, glykosidy (sambunigrin a rutin), organické kyseliny (jablečnou, octovou, valerovou) a vitamin C. Plody obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, v čerstvém stavu vitamín C, ve slupce a v semenech vitamin A a skupinu vitamínů B: B1, B2, B6, B12 a kyselinu panthotenovou. Listy obsahují pryskyřici, glykosidy, sambunigrin, sambucin a dosti velké množství vápníku. Působí antiskleroticky, regeneruje jaterní buňky a preventivně působí proti rakovinám všeho druhu.
Mandarinka - Dobrý zdroj vitaminu C, obsahují pektin, formu rozpustné vlákniny, která může pomáhat ke snižování hodnot krevního cholesterolu.[zdroj?] Vitamin C je také antioxidant, který pomáhá předcházet škodám působeným volnými radikály a tak poskytuje určitou ochranu proti různým formám rakoviny
Rozmarýn lékařský - Má dezinfekční a antiseptické účinky, povzbuzuje oběhový systém, zlepšuje prokrvení všech částí těla včetně mozku, díky čemuž posiluje paměť a usnadňuje soustředění, nálev připravený z poloviny lžičky sušených či čerstvých lístků na šálek vroucí vody také okamžitě upravuje trávení a pomáhá při nadýmání, dále podporuje činnost jater a vylučování žluči – proto je kořenění tučných, masitých pokrmů rozmarýnkou nejen chutné, ale i velmi prospěšné, kromě všech ostatních vnitřních orgánů podporuje i prokrvení dělohy, neměla by se tudíž užívat v těhotenství, neboť její působení může být v tomto období příliš silné a nežádoucí.
Chilli - Pálivá složka chilli, kapsaicin, nerozpálí pouze chuťové buňky, ale nasytí vitalitou i obranyschopnost vašeho těla. Po konzumaci chilli organismus produkuje více lymfocytů, tedy bílých krvinek, chránících tělo před infekcemi. Kromě toho, že jsou výborným zdrojem vitamínu C, chilli papričky obsahují hodně beta-karotenu – provitamínu, který se v těle mění na vitamin A. Ten je nezbytný pro zdraví sliznic, zraku, pokožky nebo močových cest. I obsah železa v nich je poměrně vysoký, takže jsou vhodné i pro ty, kteří trpí chudokrevností. Železo zabraňuje i únavě, ke které je tělo především během chladných a pochmurných zimních měsíců náchylné. Kapsaicin může také za zrychlení metabolismu a produkci tepla v těle, čímž spouští i proces napomáhající spalování tuků. Zároveň ale také kapsaicin zlepšuje náladu, snižuje bolestivost a podporuje produkci endorfinu, tedy hormonu štěstí.
Slivoň švestka (švestka domácí) - Je pravdou, že z vitamínů obsahují švestky pouze vitamín E, nicméně látek prospěšných zdraví je v nich daleko více. Obsahují totiž velkou spoustu minerálů - vápník, horčík, fosfor a draslík. Dále jsou také bohaté na vlákninu, třísloviny a organické kyseliny. Tyto plody jsou vynikajícím lékem na revmatismus, dnu, onemocnění jater, ledvin a také samotného krevního oběhu. Pomáhají též chránit srdce a cévy, snižují navíc i hladinu cholesterolu v krvi. Velmi účinné jsou také během střevních problémů a zácpě.Bolí vás klouby? Pak jezte švestky. Jsou totiž vynikajícím pomocníkem proti dně, jako skvělý prostředek odbourávající a vyplavující především močovinu, která je vlastně hlavní příčinou této nemoci. Pokud máte po ruce čerstvé švestky, pak se doporučuje před hlavním jídlem zkonzumovat 1-2 plody nebo vypít rovné dvě skleničky šťávy. Jinak se dají samozřejmě využít i švestky sušené, které se nechávají přes noc namočené ve vodě.
Skořice - Léčivé účinky skořice jsou připisovány typům antioxidantů, které se nazývají polyfenoly, fenolové kyseliny a flavinoidy. Jsou to antioxidanty podobné těm, které se nachází v jiných superpotravinách, včetně bobulí, červeného vína a hořké čokolády. Tyto sloučeniny fungují v boji proti oxidačnímu stresu, který může vést ke vzniku vážných onemocnění, když není kontrolovaný. pomáhá snížit riziko srdečních onemocnění, rakoviny, degenerace mozku a dalších nemocí. Vědci identifikovali více než sedm druhů flavonoidů obsažených ve skořici, které jsou účinné proti nebezpečným zánětům v celém těle. Vzhledem k tomu, že skořice snižuje otok a zánět, může být prospěšná při regulaci bolesti. Skořice pomáhá při bolestech svalů, závažných alergických reakcích, PMS a podobně. Zvláštní sloučeniny ve skořici jsou schopné pomoci snížit hladinu celkového cholesterolu, špatného LDL cholesterolu a triglyceridů, zatímco dobrý HDL cholesterol zůstává stabilní. Bylo prokázáno, že skořice má také výborné účinky při snižování vysokého krevního tlaku, což je další nemoc, která způsobuje onemocnění srdce nebo mrtvici. Skořice, jak je známo, má i antidiabetické účinky. To znamená, že pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a může také zlepšit citlivost na hormon inzulínu, který je životně důležitým hormonem pro udržení správné hladiny cukru v krvi. Existuje mnoho léčivých účinků skořice, pokud jde o obranu těla před nemocemi. Skořice má přírodní antimikrobiální, anti-biotické, anti-houbové a antivirové účinky. Esenciální oleje nacházející se ve skořici jsou schopny posílit imunitu. extrakty ze skořice dokáží chránit před bakteriemi žijícími v ústní mikroflóře, které by mohly způsobit zápach z úst, zubní kaz, nebo ústní infekci. Silice ze skořice je podle testů silnější, než jiné rostlinné extrakty a mohou být používány jako součást přírodní antibakteriální ústní vody.
Dýně - Dužina dýně obsahuje téměř 90 procent vody, vlákninu a poměrně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin A, beta-karoten, alfa-karoten a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou. Obsah vlákniny velmi dobře působí na trávicí trakt, hlavně při vylučování toxinů z těla ven, posiluje tak imunitní systém, uklidňuje nervy, napomáhá správné činnosti srdce, snižuje hladinu tuků v krvi, podporuje správou funkci slinivky, působí močopudně, ulevuje chorobám ledvin, celkově regeneruje tělesné buňky, pomáhá při revmatismu, dně a ateroskleróze.
Ananas - obsahuje téměř 90 procent vody. Zbytek tvoří hlavně vitamíny, minerály, kyseliny podporující trávení a rozpustná vláknina. Významný je i podíl manganu, důležitého při tvorbě kostí, jenž také redukuje množství fibrinogenu, ohrožujícího zvýšenou krevní srážlivostí náš mozek a srdce. Ananas má vysoký obsah bromelainu. Jde o enzym příznivě působící na štěpení a následné vstřebávání i využití bílkovin. Tato protizánětlivá látka také zmírňuje otoky a záněty provázející artrózu, revmatoidní artritidu i křečové žíly a podporuje regeneraci tkání. V alternativní medicíně se čerstvě vymačkaná ananasová šťáva používá při horečnatých onemocněních a problémech s nervovou soustavou.V karibských zemích se zase popíjí jako velmi účinné afrodiziakum pro obě pohlaví. Ananasová šťáva se velmi hodí pro všechny typy čistících a redukčních diet. Jelikož obsahuje dost ovocného cukru, pomáhá organismu překonat pocit únavy a hladu a nezdá se tak drastická.